Na Baťově kanálu se bude slavit

19.02.2015 08:14

Včera 17. února jsem se zúčastnil za město Kroměříž Valného shromáždění Dobrovolného svazku obcí za rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě. Shromáždění bylo volební, jelikož po proběhlých komunálních volbách loni na podzim se v mnoha členských obcích změnilo osazenstvo radnic a současně bývalému vedení svazku obcí vypršel mandát. Mohu sdělit, že město Kroměříž je i nadále zastoupeno v nejužším vedení svazku. To ale není až tak podstatné. 

V tomto kontextu je dobré připomenout, že v letošním roce budeme slavit dvě kulatá výročí – 20 let od obnovení turistické plavby na Baťově kanále a současně 10 let od vzniku zmiňovaného svazku obcí. Největší oslavy proběhnou dne 1. května při otevírání plavební sezóny pravděpodobně v Uherském Ostrohu, který rovněž letos slaví kulaté výročí. Bude to velká sláva. Pozváni budou představitelé měst a obcí, zástupci Zlínského i Jihomoravského kraje, ministerstev a dalších státních institucí. Zájemci z Kroměříže a okolí, kteří jsou samozřejmě též zváni, mohou sednout na kolo, šlápnout do pedálu a vydat se do Ostrohu. Podotýkám, že v říjnu 2014 byl uveden do provozu úsek Kvasice – Otrokovice, takže výlet to může být určitě pěkný.

A tady se pomalu dostávám k tomu podstatnému, tedy z pohledu občanů Kroměříže. Již zmíněných 10 let je Kroměříž členem Svazku obcí, ale s Baťovým kanálem nás spojuje „pouze“ ta cyklostezka. Samotné dění na Baťáku jde tak trochu mimo nás. A to by se v dohledné době mohlo změnit. Aby se Kroměříž mohla plnohodnotně zapojit do turistické plavby, jsou zapotřebí dvě věci – vybudování přístaviště v Kroměříži a vybudování plavební komory na jezu u Bělova. Jistě neuvádím nic nového, mluví se o tom již léta. Ale právě teď, v prvních týdnech roku 2015 se věci daly do pohybu. Dne 22.ledna proběhlo na kroměřížské radnici zásadní jednání za účasti Povodí Moravy, Ředitelství vodních cest, dotčených orgánů státní zprávy, zástupců projektantů i některých místních podnikatelů, jehož účelem bylo koordinovat kroky směřující k získání stavebního povolení pro vybudování kroměřížského přístaviště. Pokud půjde vše podle plánu, mohlo by razítko na tomto dokumentu přistát již v letošním roce! Samozřejmě následuje výběrové řízení na dodavatele stavby atd., atd. Nicméně podle odhadu zainteresovaných se může počítat již s plavební sezónou 2017. Přejme si tedy, že na jaře 2017 bude ta velká sláva ne v Uherském Ostrohu, ale v Kroměříži.

O dalším vývoji budeme průběžně informovat.

Marek Šindler - místostarosta města Kroměříž

18. 2. 2015

—————

Zpět